TJ Spartak Vlasim
22
Říj

V Pravoníně úřadoval rozhodčí

Dne 20. října 2024 se v budově Makrofaktu s.r.o. v Pravoníně odehrálo šachové utkání mezi ŠK Pravonín a ŠK Český Brod B v rámci Regionálního přeboru skupiny C. Zápas probíhal od 9:00 do 15:00 hodin a skončil remízou 4:4. Přestože se jednalo o vyrovnaný souboj, utkání bylo poznamenáno řadou kontroverzních rozhodnutí ze strany rozhodčího.

Nepřehledný začátek zápasu

Již při zahájení zápasu nastal první problém ze strany rozhodčího, který nedokázal uklidnit soutěžní místnost, což vedlo k nejasnému vysvětlování pravidel. Kapitán ŠK Pravonín musel zasáhnout a zajistit v místnosti klid, aby alespoň některá pravidla byla slyšet. Přesto nebylo jasné, kam mají být umístěny vypnuté mobilní telefony, protože rozhodčí tuto informaci neuvedl.

Po úvodním slovu rozhodčího se kapitán domácího týmu ujal slova a informoval o umístění sociálních zařízení. Následně vznesl otázku ohledně kuřáckého prostoru, ale rozhodčí se odvolal na pravidla FIDE, která zakazují kouření i alkoholické nápoje, a odmítl vymezit kuřácký prostor. Podle názoru domácího týmu však prosklené prostory hrací místnosti, vestibulu a vstupní chodby poskytovaly dostatečnou možnost vidět šachisty, a proto omezení nebylo nezbytné.

Sporná rozhodnutí během zápasu

O sporná rozhodnutí a otázky fair play se jednalo v několika případech. Jeden z nich nastal, když v hrací místnosti ležely na stole dva vypnuté telefony. Jeden patřil panu Vítu Brandejskému (kapitán ŠK Český Brod B) a druhý Lukáši Filipovi (kapitán ŠK Pravonín). Pan Brandejský byl nejprve upozorněn na svůj telefon a informován, že to odporuje pravidlům. Teprve poté, co odmítl telefon schovat, byl kontumován. Naopak u kapitána domácích byla situace jiná – na jeho vypnutý telefon upozornila paní Dana Vorlíčková a rozhodčí ho bez jakéhokoliv varování okamžitě kontumoval. Obě tyto situace nastaly ve stejnou chvíli, což vyvolalo otázky o spravedlivosti rozhodčího a jeho rozdílném přístupu ke stejnému problému. Je to v souladu s fair play?

Pořád mi vrtá hlavou, proč rozhodčí zápasu pan Záběhlický nevaroval šachisty. Bylo zcela jasné, že telefony vidí, protože jsme hráli přímo vedle něj. Proč čekal až do 10. minuty zápasu? Bylo to proto, že má „komplex funkce“ a chtěl za každou cenu v zápase rozhodovat? Mohl přeci šachisty poučit, aby vše pokračovalo v přátelské atmosféře.

Další sporná situace nastala, když během utkání zazvonil mobilní telefon diváka, který byl zároveň hráčem, jenž již dohrál svou partii. Při udávání pravidel rozhodčí uvedl, že pokud zazvoní telefon hráče, který již dohrál, bude tento hráč také kontumován. Přestože se toto pravidlo zdálo absurdní, když telefon skutečně zazvonil, rozhodčí na zvuk nereagoval a žádné opatření nepřijal.

Dalším rušivým momentem bylo, když hráči, kteří již dohráli, začali vedle šachistů, kteří ještě dohrávali poslední partii, hrát volné partie. Tento postup mohl rušit hráče, kteří dohrávali důležitou partii, a rozhodčí tomu nečinně přihlížel. Situaci začal řešit až poté, co zaznamenal nechápavý výraz kapitána domácích.

Před chvílí jsem se dozvěděl, že od příštího kola budou vždy vymezeny kuřácké prostory, což beru jako malé vítězství. Jsem rád, že pan Záběhlický už nebude „šikanovat“ ostatní kuřáky v Regionálním přeboru „C“.

Závěr

Ačkoli zápas skončil remízou 4:4 a oba týmy předvedly vyrovnané výkony, průběh utkání byl silně poznamenán rozhodnutím rozhodčího, která vzbudila pochybnosti o objektivitě a fair play. I přes sporné momenty zápas přinesl řadu napínavých okamžiků, které ukázaly kvality obou týmů. Na závěr bychom rádi poděkovali panu Ondrákovi za laskavé poskytnutí prostoru pro odehrání zápasu.

Průběžná tabulka po 1 kole:

V druhém kole (10. 11. 2024) RPC vyjede ŠK Pravonín do Čáslavi.

Stránky RP

(autor článku: Lukáš Filip)

13 reakcí na “V Pravoníně úřadoval rozhodčí”

  1. 1
    Tom píše:

    Že by rozhodčí zakázal hráčům chodit kouřit, tak to jsem ještě neviděl. :) Na druhou stranu, když rozhodčí vyzval hráče, aby si dal mobil někam jinam než vedle šachovnice, tak bych očekával, že hráč poslechne. V každém případě ale toto exhibování se striktním dodržováním pravidel bylo od pana Záběhlického naprosto zbytečné (navíc v tak nízké soutěži). Člověk si jde zahrát šachy, pokecat s kamarády a užít si příjemnou neděli. A určitě nestojí o to, aby mu jí někdo kazil takovými nesmysly.

  2. 2
    Tomáš Gergelits píše:

    Děkuji Lukáši Filipovi za článek, navíc publikovaný v takto krátkém časovém odstupu od konání zápasu.

    Coby vzdálený pozorovatel si nedělám ambice činit jakékoli závěry z výkonu rozhodčího při utkání v Pravoníně. Jeho vystoupení mi ovšem potvrzuje známou pravdu, že nejlepší rozhodčí je takový, který sice „není vidět“, ale má vše pod kontrolou a v případě potřeby rozhoduje v souladu s pravidly, v duchu fair play a jednoznačně. Z čehož následně vychází i jeho přirozená autorita. Podle dostupných informací mi ovšem vychází, že rozhodčí v Pravoníně udělal možná ve všech směrech pravý opak.
    Dost ale udělal pro to, aby se zviditelnil: dosud jsem tohoto pána neznal, ale myslím, že po utkání v Pravoníně si budu jeho jméno pamatovat hodně dlouho.

  3. 3
    Franta Innemann píše:

    Bohužel vyšší moc mi zabránila, že jsem nebyl přítomen….

  4. 4
    Tomáš Gergelits píše:

    Ad 3):
    Podle toho, jak si Tě, Franto, pamatuji z mladických let, to by teprve bylo tóčo, kdybys byl při tom :-) :-).

  5. 5
    Pavel Vojta píše:

    Jen přidám výňatek z pravidel Fide: 11.2.1 „Hracím prostorem“ se rozumí „hrací místnost“, místo pro odpočinek a občerstvení, toalety, prostor určený pro
    kouření a jiná místa, určená rozhodčím.
    Takže rozhodčí zakázat kouření nemůže, neboť prostor pro kouření je brán jako „hrací prostor“ :bye:

  6. 6
    visvi píše:

    Ježiši, to je přece jasný, že rozhodčí nemůže zakázat nikomu cigára, to může jenom máma. Vůbec nechápu, jak k něčemu takovému může během zápasu dojít.

  7. 7
    Maťa píše:

    Vzpomněl jsem si, že jedno zajímavé setkání Jiřího Záběhlického s Pravonínem už proběhlo. Konkrétně 1. 2. 2015 v zápase Český Brod B – Pravonín. Tehdy byl jen v roli hráče, ale i to jako zpestření stačilo. Cituji z dobového článku Honzy Čendy Čermáka:

    „Karel Pitra našeho Záběhlického v partii pozičně přehrál a získal vyhranou pozici. Jiří Záběhlický je známý tím, že příliš nemluví, pokud ale o něčem začne, tak to jsou pravidla. Zhruba okolo 25. tahu, když už náš hráč neměl příliš mnoho času, Pravonínský hráč zatáhl, zmáčkl hodiny a když se rukou vracel, tak srazil svého krále a nechtíc jej postavil na jiné políčko než stál. Záběhlický to zhruba minutu zkoumal, poté pokud se nemýlím přemáčkl hodiny na soupeřův čas a začal situaci řešit (Místo, aby na špatné postavení krále pouze upozornil a společně se pak omylu zasmáli). Požadoval zásah rozhodčího a poté přidání 2 minut času (dle pravidel?). Celá situace se poté řešila opravdu dlouho, snad kolem 15 minut – rozhodčí Standa Švec byl zrovna na záchodě a když se vrátil, tak Karel Pitra svůj omyl uznával a říkal, ať soupeři přidá klidně půl hodiny, že mu je to jedno (věděl, že soupeře porazí, ať by měl čas jakýkoliv). Standa se poté snažil zjistit, jak přenastavit hodiny, zatímco aktéři partie se o incidentu dál vášnivě bavili (i když vedle byla zrovna v časovce partie Makeš – Šedivý). Záběhlický (což jsem příliš nepochopil) dále soupeře obviňoval z různých věcí, například, že nechtěl uznat, že jeho král stál na špatném poli. Pitra, který byl již situací značně vytočen, kontroval, že Záběhlický dělá, jako když se hraje o titul mistra světa, a když se tedy o tom baví, tak že chce také přidat pár minut, když se spor chvílemi řešil na jeho čas :-) . Standa nezjistil jak na hodinách přidat 2 minuty, tak to natvrdo vyřešil Branďák, který vzal analogové hodiny a čas nastavil ručně. Hrálo se tedy dál a Karel Pitra během několika minut vyhrál. 1,5-5,5 Záběhlický pravděpodobně měl na zásah rozhodčího a přidání času právo, ale myslím, že situaci nesmyslně vyhrotil až přespříliš.“

    Asi to bude zvláštní kluk, ten Záběhlický. :)

  8. 8
    Tom píše:

    Koukám, že kluk to úplně není. :-) Škoda, že ho Dan za trest neporazil. :-)

  9. 9
    Tomáš Gergelits píše:

    Nechtěl pan rozhodčí náhodou taky zaplatit cestovné, ošatné a stravné?Nám se to onehdá ve Slavoji Čerčany při zápase doma jednou přihodilo. Už je to dávno, ale do dneška na to vzpomínám jako na ojedinělou výjimku :-).

  10. 10
    Maťa píše:

    Tom (8): Dan ho porazit nedokázal, ale Lukáš Filip před 12 lety ano. Třeba se mu teď pan Záběhlický pomstil. :) https://www.rajce.idnes.cz/sachypravonin/album/8-kolo-regionalni-prebor-a-12-2-2012-pravonin-x-cesky-brod/449676671

  11. 11
    Maťa píše:

    Vyšlo vyjádření vedoucího skupiny, výsledek se podle očekávání nemění.

    Jinak se tady zatím psalo jen o rozhodčím, který zastínil ostatní aktéry zápasu. Tak k samotným partiím dodám, že podle informací od některých hráčů byl Pravonín blízko ke 3 bodům. Jáchym Slánský prý pokazil v časovce vyhranou partii a Vláďa Horák mohl remizovat opakováním tahů. Ale bez záruky. :)

  12. 12
    Vlada píše:

    Mato, máš pravdu, mohl jsem opakovat tahy, dokonce jsem pozici 2x opakoval, ale vzhledem k průběhu zapasu jsem od remízy upustil a hrál na výhru, což se mi vymstilo a prohrál jsem. Jinak co se týče rozhodčího, výstižné to nazval Pavel slovy „one man show“ :-)

  13. 13
    Tom píše:

    Pravonín prý prohrál 3-5. /říkal pan Innemann/

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist