Do Benešova se první listopadový den sjelo na 118 šachistů ve 23 školních týmech, aby bojovali o postupy na Krajský přebor v šachu a následně na MČR. Pořadatelem této akce byl Dům dětí a mládeže Benešov a Kulturní a informační centrum Benešov. Hrála čtyřčlenná družstva v kategorii I. – 1. – 5. třída ZŠ, II. 6. – 9. třída ZŠ a prima-kvarta osmiletých gymnázii a kategorie III. 1. – 4. ročník SŠ a kvinta – oktáva osmiletých gymnázií. V I. kategorii soutěžilo 5 družstev, ve II. kategorii 7 a středoškolských týmu byl rekordní počet 11!
Losování prováděl rozhodčí a koordinátor projektu Šachy do škol Jiří Kotzot ze Sázavy, funkce rozhodčích pak plnili Oldřich Sládek z Benešova, Lukáš Filip a Marie Filipová z Domečku Vlašim.
Ve spolupráci se Základní školou Vorlina jsme sestavili hned 3 družstva. Jedno starších žáků a dvě mladších žáků. Děti doprovázela vychovatelka Dana Slabá.
Družstvo starších žáků (kategorie II.) vedla kapitánka Natálie Štanderová, dále hráli Lenka Šťastná, Karolína Hrabánková, Adam Štandera a Petr Veselý. Tomuto družstvu se moc nedařilo. Ve své kategorii skončili na 7. místě se 7 body. Ze hry získalo družstvo jen 3 body, kdy Kája Hrabánková uhrála 2 a Petr Veselý jeden. První skončilo Gymnázium Benešov a druhou příčku získali šachisté ZŠ Týnec nad Sázavou. Tato dvě družstva si zahrají krajský přebor.
V I. kategorii, tj. mladších žáků, jsme měli 2 družstva ZŠ Vorlina A a B. Áčko vedl Matěj Žížala, dále hráli Jakub Čáp, Vladimír Michálek, Ondřej Vilímek a jako náhradníci byli přítomni Jakub Hejný a Martin Vilímek. Náhradníci do soutěže tentokrát nezasáhli, neboť boj o přední příčky byl velice vyrovnaný, a proto jsme se rozhodli neriskovat a hrálo se stále v základní sestavě. Děti uhrály 13 bodů. Největší oporou družstva byl Vláďa Michálek, který neprohrál ani jednou a podal velice pěkný výkon. Ani ostatní si nevedli špatně. Matěj Žížala, Jakub Čáp i Ondra Vilímek uhráli každý po 3 bodech. Jejich odměnou je získané 1. místo a postup na krajský přebor. Obdrželi pohár, diplom medaili, propisku a i sladkost. Druzí skončili žáci ZŠ a MŠ Jankov s 9,5 bodem a i oni si mohou zahrát „kraj“. Druhé družstvo ZŠ Vorlina skončilo čtvrté se 6 body. Nejvíce uhrála Nikola Ondráková na 3. šachovnici, a to 3 body, na druhé šachovnici Rozálie Janatková 2 body a na čtvrté šachovnici Lada Vopálková 1 bod. Pro Tomáše Brixího byla 1. šachovnice velice náročná, ale o družstvo se staral vzorně.
Velká pozornost byla letos věnována klání středních škol, vždyť jsme v nich měli sedm šachistů, kteří prošli našimi šachovými kroužky, a nedá nám, abychom stále jejich výkony nesledovali. První nasazená OA Vlašim byla oslabena o dva stálé hráče, kteří měli předmaturitní povinnosti, ale přesto si všichni členové družstva vedli velice dobře a i letos se jim podařilo přesvědčivě s 15 body zvítězit, čímž se jim otevírá cesta na krajský přebor a možná….? Štěpán Filip hrající na 2. šachovnici jako jediný ze středoškoláků neztratil ani jeden bod, Jakub Vojta (1. šachovnice) a David Vršťala (3. šachovnice) cestou k vítězství nechali soupeřům jen po půl bodíku. Jako druhým postupujícím na krajský přebor je Gymnázium Benešov.
Organizace byla jako vždy na dobré úrovni, hrálo se v pěkném prostředí Městského divadla Na Poště Benešov. Přebor probíhal plynule a bez problémů.
Děkujeme pořadatelům, rozhodčím, učitelům a vychovatelům, kteří šachisty do Benešova přivezli.
(autorka článku: Marie Filipová)
Ještě doplním, že ve středních školách by na KP měl postoupit i třetí čáslavský gympl. Alespoň to vyplývá z propozic (v této kategorii hrálo v Benešově 11 družstev):
Do KP škol postupují v každé kategorii první 2 družstva. Při
účasti více než 10 družstev v jedné kategorii je za každých
započatých 5 družstev počet postupujících navýšen o 1 (tj.
při 11-15 družstvech postupují 3, při 16-20 4 atd.).
Je to tak, říkala mi to i Martina Mlýnková, která doprovázela vlašimskou obchodku. Čáslav se tak podívá na KP zásluhou nečekané vysoké prohry vlašimského gymplu v posledním kole s Kutnou Horou.