01
Čvc

Jirka Petrášek krajským přeborníkem

Předminulý víkend se ve Mšenu konal finálový turnaj krajského přeboru žáků. Protože jsem se po dlouhé době tohoto podniku zúčastnil od začátku do konce, slíbil jsem napsat článek, tak tedy vzhůru do něj! Co si pamatuji, tak naposledy jsem se celého finále zúčastnil v Mladé Boleslavi. Ve Mšenu, kde se akce konala čtvrtým rokem po sobě, jsem byl jen loni v neděli. V dobách, kdy jsem míval o víkendech víc času, jsem ale jezdil pravidelně, na první dva ročníky po znovuzavedení krajů (2003, 2004) jsem dokonce mohl chodit pěšky, protože jsme je pořádali u nás ve Vlašimi. V této souvislosti mě pobavilo (nebo potěšilo?), že se nadále používají propozice, které jsme před 21 lety s Jirkou Mejzlíkem vytvořili, jen se samozřejmě dosazují aktuální data. :)

Do Mšena jsme vyrazili už v pátek odpoledne – nemáme to úplně blízko a aklimatizace se vždy hodí. Petr Havelka dal dohromady 16člennou výpravu dětí ze čtyř spřátelených oddílů (Vlašim, Sedlčany, Stamat, Brodce), doplněnou o početný dospělý doprovod. Ubytováni bylo přímo v sokolovně, kde se hrálo, a za celou dobu pobytu nevznikl žádný problém, když nepočítám hodinové hledání klíčů od zamčeného pokoje. :) Věřím, že si to všichni užili.

Samotný turnaj se hrál od soboty do neděle. První den čtyři a druhý den tři kola, tempo 30 minut + 30 sekund za tah s povinným zápisem. Jinak to bylo jen v nejmladší kategorii do 10 let (méně času, více kol), tam jsme ale nikoho neměli, protože náš oprávněný účastník Ondra Vilímek byl v době konání KP na plánované dovolené. Na startu se sešlo dohromady 144 hráčů, vlašimský oddíl reprezentovalo osm dětí ve třech věkových skupinách. Hrálo se nejen o krajské medaile, ale i o postupy na Mistrovství Čech.

Titul do Vlašimi

Začneme kategorií H, D 12, kde jsme zaznamenali nejlepší výsledek. Jirka Petrášek potvrdil pozici nasazené jedničky a v turnaji zvítězil s náskokem celého bodu (6/7). O svém triumfu rozhodl v posledním kole, kdy porazil svého největšího konkurenta Pavla Kováče z Buštěhradu. Prvenství samozřejmě znamená i postup na Čechy. Lence Kváčové se tentokrát nedařilo, určitě má na víc než 2 body a celkové 25. místo (5. mezi dívkami). Za zmínku určitě stojí bronzová medaile v D 12 pro Bětku Jindrákovou ze Sedlčan.

Bronz pro Míšu Steina

Mezi nejstaršími dětmi (H, D 16) měl vlašimský šach nejvíc zástupců. Míša Stein, který si zajistil postup na Mistrovství Čech 2024 už loni, patřil mezi favority, což také v turnaji potvrdil. Po celý víkend podával houževnaté výkony, a přestože byl dvakrát ohrožen v koncovkách, pozice zachránil a ze Mšena odjel neporažen. Se ziskem 5,5/7 dělil první místo, pomocné hodnocení ho ale odsunulo na nepopulární čtvrtou příčku. Protože ale šestnáctky vyhrála dívka, odvezl si náš hráč bronzovou medaili pro třetího nejlepšího chlapce. Z místa konání odjížděl spokojen i Dan Zeman, jemuž 4,5 bodu zajistilo pěkné 6. místo a postup, čímž splnil svůj cíl. Dan ve Mšenu už poněkolikáté potvrdil, že se v posledním roce hodně zlepšil. Co se podařilo Danovi, to bohužel nevyšlo Jáchymu Slánskému. Jáchym nesehrál špatný turnaj, mimo jiné ve 2. kole sestřelil nasazenou jedničku Patrika Kohma (1969) z Kralup. V poslední partii mu k postupu stačila remíza, navíc to na začátku vypadalo, že spíš vyhraje, což by znamenalo výborné 5. místo. Jáchym však lepší, ale ostrou pozici nezvládl a po prohře skončil se 4 body na nepostupové 13. pozici. Michal Blahoš si do Mšena nepřivezl dobrou formu, 3/7 a 27. místo je určitě výsledek pod jeho možnostmi. V nejstarší kategorii musíme ještě zmínit postup sázavského Milana Pešty (4,5/7, 10. místo), jenž za nás hostuje v lize mládeže.

Nečekaný postup Jendy Vilingera

Ve dvanáctkách hájili barvy Vlašimi Jenda Vilinger a Vláďa Michálek. Pro oba kluky to byla první zkušenost s delším tempem se zapisováním, s čímž se lépe popasoval Jenda, který zahrál výborně a s 5 body skončil na 7. místě, čímž si zajistil účast na Mistrovství Čech. Vzhledem k tomu, že šachy začal hrát závodně teprve loni v říjnu, je to opravdu výtečný výsledek. Vláďovi (2/7, 42. místo) dělalo zapisování trochu potíže, větší problém byl ale v příliš rychlé a zbrklé hře. Je to ale šikovný kluk, a pokud se mu podaří zpomalit, bude hrát příští rok o postup také, o tom jsem přesvědčen.

Partiového materiálu moc nemám, tak sem dám alespoň dvě lehké úlohy z partií Jana Vilingera. Řešení na konci článku.

1)Vilinger J. – Kameník V. (3. kolo). Bílý dá mat 2. tahem:

2)Vilinger J. – Vaňáček P. (7. kolo). Bílý na tahu:

Závěr

V závěru bych chtěl poděkovat všem členům výpravy za příjemnou společnost a pořadatelům v čele s Romanem Burdou za pěkně zorganizovaný přebor. Jeden člověk se nečekaně ocitl v obou skupinách (členové výpravy, pořadatelé), šéf akce totiž zapojil maminku Michala Blahoše, která obsluhovala v turnajovém bufetu. Tak ta si zaslouží poděkování dvojnásobné. :)

Řešení úloh:

1)Vyhrává skoro všechno, ale správným řešením zadání je pouze dvojšach 1. Vg8+ Kxg8, 2. Dg4 mat. Jenda v partii zahrál Vg5+, protože neviděl tah 1…f6. Naštěstí to nijak nevadilo, mat přišel i tak rychle (2. Vxd8 Vxd8 3. Sxf6 mat).

2)Vlašimský šachista pohrozil tahem 1. Jc3? svázáním dámy, což však soupeř lehce vyřešil malou rošádou a za pěšce pak měl kompenzaci. Vyhrávalo 1. Sb5! Dxb5 2. Jc7+ se ziskem dámy. Přestože Jenda partii bez větších problémů vyhrál, promarněná taktika ho mrzela ještě ve středu. :) Když jsem mu to dal jako diagram po partii, viděl to hned, jak už to bývá…